Co to jest meal prep?

Malwina

Meal prep towarzyszy mnie i Wojtkowi od ponad 5 lat. Ten system gotowania staje się coraz bardziej popularny. I nic dziwnego – pozwala oszczędzać czas i pieniądze. We współczesnym zabieganym świecie jest atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnego gotowania.

Ale czym właściwie jest meal prep? Zapewne wielu z Was kojarzy się on z gotowaniem kilku potraw, najczęściej 3–4 i jedzeniu ich przez cały tydzień. Tego typu prepy są nie tylko dość nudne (jedzenie tego samego przez 7 dni znuży chyba każdego), ale potencjalnie niebezpieczne dla naszego zdrowia. Czemu? Większość potraw może być przechowywana w lodówce przez 3, maks 4 dni. Jedzenie danego posiłki po 5 czy 6 dniach może skończyć się zatruciem. Rozwiązaniem jest mrożenie dań na świeżo od razu po przygotowaniu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nic nam się nie stanie po spożyciu potrawy. Osobiście stawiamy na bardziej zróżnicowane prepy i mamy troszkę inne podejście do gotowania. O tym w dalszej części tekstu.

Co to jest meal prep?

To system gotowania zakładający przygotowanie z wyprzedzeniem gotowych dań, półproduktów lub części składowych posiłków. Ma on na celu skrócić czas, jaki spędzamy w kuchni gotując. Dania możemy przechowywać w lodówce, wekować lub mrozić. Metod przechowywania i przedłużania świeżości jest kilka, a każda z nich jest warta wypróbowania.

Jak może wyglądać meal prep?

  • Przygotowanie z wyprzedzeniem gotowego posiłku lub posiłków i przechowywanie w lodówce/zamrażarce/wekowanie
  • Przygotowanie z wyprzedzeniem półproduktów, np. zrobienie hummusu do wrapów
  • Wstępne przygotowanie produktów, np. pokrojenie składników

Przygotowanie z wyprzedzeniem posiłku lub posiłków

Ten sposób zakłada przygotowanie gotowych dań i jest rodzajem domowej diety pudełkowej. Posiłki możecie zabierać ze sobą do pracy lub szkoły, a także jeść w domu. Ten system można dostosować do każdego trybu życia i pracy. Gotowe dania można odgrzewać w mikrofalówce, piekarniku (w szklanych pojemnikach pod silikonową pokrywką), w garnku lub multicookerze (zupy i gulasze), w air fryerze (pieczone elementy z kurczaka, nuggetsy, talarki ziemniaków). Jeśli pracujecie przemieszczając się autem, rozwiązaniem mogą być specjalne podgrzewacze do jedzenia, które podpina się do gniazda zapalniczki samochodowej. W swojej ofercie takie pojemniki ma m.in. Monbento.

Gotowe posiłki można przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach w lodówce, mrozić lub wekować. Oczywiście przy układaniu menu należy wybierać takie dania, które dobrze się przechowują, nie tracą na smaku i teksturze. Na całe szczęście takich potraw jest mnóstwo. Pamiętajcie też, że nie wszystkie potrawy mogą być mrożone lub wekowane. Przy każdym przepisie na naszym blogu i w książkach z serii „Lunchbox na każdy dzień” znajdziecie informacje o czasie i sposobie przechowywania. Myślę, że to duże ułatwienie, szczególnie dla osób początkujących.

Nie musicie gotować wszystkich posiłków, a jedynie tyle, ile potrzebujecie przygotować z wyprzedzeniem. Meal prepem będzie zrobienie zupy na 2–3 dni dla całej rodziny lub ugotowanie większej porcji gulaszu.

Przy pomocy tej metody najczęściej przygotowujemy posiłki Wojtka, gotujemy wówczas najczęściej na 2–3 dni. Domowa dieta pudełkowa doskonale sprawdza się w trakcie redukcji.

Przygotowanie z wyprzedzeniem półproduktów

– meal prep metodą szwedzkiego stołu

Nie musicie od razu przygotowywać całej potrawy. Zamiast tego możecie postawić na wcześniejsze ugotowanie wybranych składników, np. ukręcenie większej porcji hummusu, upieczenie piersi z indyka, zrobienie ulubionego sosu czy ugotowanie węglowodanów. Ten rodzaj prepu nazywam meal prepem metodą szwedzkiego stołu. O ile Wojtek woli mieć gotowe posiłki na cały dzień, to ja lubię gotować właśnie tą metodą, ewentualnie łączyć jedną i drugą.

Wstępne przygotowanie produktów, np. pokrojenie składników

Meal prep to wszystkie czynności, które mają na celu ułatwić nam gotowanie i przyspieszyć je. Masz w planach zjeść jutro tortille? Dziś wieczorem możesz pokroić warzywa do nadzienia lub umyć i odwirować sałatę. Będziesz piec mięso? Zamarynuj je wcześniej. To również będzie pewien element prepu.

W tej kategorii znajdziecie jeszcze jeden rodzaj gotowania, mianowicie przygotowanie produktów do danej potrawy. Idealnie sprawdza się to przy daniach jednogarnkowych, szczególnie gotowanych później w szybkowarze (w naszym Krakenie w 20 minut można wyczarować aromatyczną potrawkę z wołowiny, która w zwykłym garnku gotowałaby się 6 razy dłużej). Mieszacie w pojemniku pokrojone warzywa, mięso i przyprawy, kolejnego dnia przekładacie do garnka i gotujecie. Takie przygotowane miksy do jenogarnkowców można też mrozić, dzięki czemu mamy gotowe bazy na obiady, które wykorzystamy nawet za kilka tygodni.

Która metoda jest najlepsza?

Najlepiej czerpać z każdej to, co najlepsze i wypracować swój własny plan działania i gotowania. Pamiętajcie, że meal prep ma przede wszystkim ułatwić Wam codzienne życie, a także pomóc oszczędzać czas i pieniądze.

 

You may also like

Zostaw po sobie ślad

Ta strona korzysta z plików cookies w celu poprawienia jakości obsługi. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookies