Hinomaru bento – symbol narodowej jedności wśród Japończyków

Malwina
Co to jest bento

Co to jest bento? W dużym skrócie to japoński lunchbox o kilkusetletniej tradycji. W Japonii możemy wyróżnić wiele rodzajów bento, w zależności od rodzaju pojemnika, jego zawartości czy okoliczności spożywania. Dziś chciałabym Wam opowiedzieć o najprostszym hinomaru bento, które składa się tylko z dwóch elementów: ryżu i marynowanej moreli.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o japońskim bento, to zachęcam do lektury ostatniego artykułu w serii wpisów.

 

Kraj Wschodzącego Słońca

Japończycy nazywają swój kraj Nippon lub Nihon, co tłumaczy się jako „korzeń słońca” (od Ni – Słońce i hon – początek, korzeń). Bardziej wysublimowanie możemy określić Japonię „Krajem wschodzącego Słońca”. Skąd to określenie? Nadali je Japonii Chińczycy, którzy spoglądając każdego ranka na wschód, widzieli słońce wschodzące znad wysp japońskich.

Flaga japońska bezpośrednio nawiązuje do tego motywu, przedstawia bowiem czerwone koło symbolizujące Słońce na białym tle. Oficjalnie nazywa się ją Nisshōki, ale w Japonii równie popularne jest określenie Hinomaru. Z japońską flagą i jej symboliką związane jest najprostsze bento, czyli hinomaru bento.

Bento hinomaru

Hinomaru bento

Hinomaru bento to inaczej Bento Wschodzącego Słońca. Składa się z warstwy ryżu, którym wypełnia się pojemnik i moreli umeboshi umieszczonej na środku. Do marynowania umeboshi używa się liści pachnotki zwyczajnej (shiso), które nadają morelom czerwony odcień. Te wyraziste w smaku pikle w połączeniu z delikatnym gotowanym ryżem tworzą przyjemny dla podniebienia kontrast. Hinomaru bento stanowi nawiązanie do dwóch symboli – flagi oraz ryżu, który jest podstawą kuchni japońskiej.

Warto zaznaczyć, że choć hinomaru bento nie stanowi zbilansowanego posiłku (składa się bowiem w głównej mierze z węglowodanów), to może  być częścią bardziej rozbudowanego zestawu bento, tak jak widoczne jest to na powyższym zdjęciu. Do pojemnika dołożyłam porcję białka w postaci smażonego tempehu i warzyw przygotowanych metodą stir-fry.

Bento z ryżem i tempehem

Tradycja hinomaru bento

Tradycja hinomaru bento sięga ubiegłego wieku, a dokładniej roku 1937. Wówczas hinomaru bento zaczęto jadać na znak solidarności z japońskimi żołnierzami w jednej ze szkół w prefekturze Hiroszima. W dwa lata później inicjatywa patriotycznego bento została rozciągnięta na większość szkół w całym kraju. Hinomaru bento jest symbolem narodowej jedności wśród Japończyków i ich mobilizacji z okresu wojny.

 

W kolejnej odsłonie naszej serii przybliżającej tradycję i sztukę japońskiego bento opowiem Wam o ekiben, czyli bento, które towarzyszy w Japonii podróżującym. Do przeczytania już wkrótce!

Make bento, not war! ♥

You may also like

Zostaw po sobie ślad

Ta strona korzysta z plików cookies w celu poprawienia jakości obsługi. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookies