Bento na Hanami

Malwina

Dzień dobry,

Kontynuujemy cykl artykułów o rodzajach bento. Do tej pory pisałam Wam o hinomaru bento oraz ekiben. Dziś pora na Koraku Bento, w końcu lada chwila będzie to najpopularniejsze bento w Japonii.

Koraku Bento to bento, które Japończycy jedzą, kontemplując piękno kwitnących drzew wiśni. W trakcie hanami rodzina i przyjaciele spotykają się w cieniu kwitnących drzew na tradycyjnym pikniku. Towarzyszy im bento, czyli lunchbox, skrywający przeróżne potrawy. Hanami Bento są niezwykle popularne także wśród turystów, którzy odwiedzają Japonię wiosną. Tradycja bento hanami jest długa i sięga okresu Nara (VIII wiek n.e.)

Co to jest hanami?

Hanami lub ohanami to japońska tradycja podziwiania kwitnących kwiatów wiśni (sakura). Wiśnia w Japonii kwitnie zazwyczaj w marcu lub kwietniu przez okres 1–2 tygodni. Co roku Japońska Agencja Meteorologiczna ogłasza prognozę kwitnienia, którą z uwagą śledzą mieszkańcy Kraju Wschodzącego Słońca.

Źródło: Japan Guide

Rodziny i przyjaciele gromadzą się w parkach, podziwiają przyrodę, rozmawiają, odpoczywają i spożywają ulubione potrawy.  Towarzyszy im koraku bento, czyli bento na piknik. To naprawdę wyjątkowy czas, dlatego jeśli planujecie podróż do Japonii, to warto przylecieć tam właśnie wiosną i wziąć udział w tym pięknym wydarzeniu.

Pudełka na hanami

Najpopularniejsze pudełka na hanami są duże – 2 lub 3 poziomowe. Dzięki sporej objętości pomieszczą jedzenie dla kilku osób. Najczęściej są w kolorze różowym (analogiczny do kwitnących kwiatów) z popularnym motywem sakury o 5 płatkach. W środku niektóre skrywają liczne przegródki, które pozwalają na rozdzielenie różnego rodzaju pokarmów.

Co najczęściej znajduje się w Hanami Bento? Dominują produkty w kolorze różowym, łososiowym i pomarańczowym, czyli znów mamy nawiązanie do kwitnących kwiatów, w końcu bento jest odzwierciedleniem otaczającej rzeczywistości i zmieniającej się przyrody. Poza specjałami na bazie ryżu (różne rodzaje sushi, onigiri), w pojemnikach możemy znaleźć takie dania jak np. onigirizushi z łososiem, makizushi, potrawy grillowane i smażone (klopsiki). Także desery przybierają odcienie różu. Najpopularniejsze są Hanami Dango, sakura mochi i sakura wagashi.

Koraku Bento można kupić w sklepie lub przygotować samodzielnie w domu. Nie musicie mieszkać w Japonii, aby zrobić Hanami Bento. Możecie je w łatwy sposób przygotować w domu, gdziekolwiek jesteście, wykorzystując pełne koloru warzywa i owoce, najlepiej te sezonowe.

Autorką zdjęć kwitnącej wiśni jest Magdalena z bloga Japonia Bliżej. Dziękuję za możliwość wykorzystania fotografii we wpisie.

 

Make bento, not war! ♥

You may also like

2 komentarze

Dżo 25 marca, 2022 - 1:46 pm

A cóż to za bento na ostatnim zdjęciu? Chyba właśnie czegoś takiego szukam 🙂

Odpowiedz
Malwina 30 marca, 2022 - 10:09 am

Sakura usagi z Hakoya. Kupowane w ubiegłym roku w Zanshin. Dopytaj, może jeszcze mają.

Odpowiedz

Zostaw po sobie ślad

Ta strona korzysta z plików cookies w celu poprawienia jakości obsługi. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookies